Folyamat

Miből készül a jó pálinka?

A pálinka, az EU földrajzi eredetvédelmi szabályainak megfelelően, csak Magyarországon termett gyümölcsből, szőlőből vagy szőlő törkölyéből készíthető.

A pálinka alapanyagai

A cefrézendő gyümölcs legyen érett, egészséges, tiszta, olyan, amit szívesen meg is ennénk. Az érés során, a cukortartalom növekedésével párhuzamosan fejlődik az illat és az aroma. Az éretlen gyümölcs alacsony erjeszthető cukortartalmú és aromaanyagokban szegény, aminek következtében jellegtelen alacsony, kisebb mennyiségű pálinka főzhető belőle. Fontos, hogy a romló, hibás terméseket ki kell válogatni és az ág, levél, szár, valamint egyéb szennyeződésekkel együtt le kell távolítani, mert pálinkahibát fog okozni. A szennyeződött, földes gyümölcsöt meg kell mosni.

A jó cefre elkészítése

A cefrézőkádból az erjesztőtartályokba kerül a gyümölcs. Ezzel pedig kezdetét veszi egy akár 4 hétig is eltartó folyamat, amely során élesztőgombák segítségével a gyümölcscukor alkohollá válik. Fontos az erjedés során a tartályok számára az egyenletes hőmérsékletet biztosítása, amiben segítségképp hűtőpalástokat vethetnek be. Nagyjából 17°C jelent ideális hőmérsékletet, így az alacsonyabb hőmérséklet miatt több egyébként illékony aromakomponens marad a cefrében, javítva ezzel a későbbi párlat minőségét.

Mosás

A mosással a gyümölcs felületéről eltávolítjuk a földet, homokot, a növényvédőszer-maradványt, káros mikroorganizmusokat. A kiválogatott gyümölcsöt ivóvízzel permetezve mossuk le vagy mártsuk bele. A vizet cseréljük, ha szükséges.

Magozás

A csonthéjas gyümölcsök magját el kell távolítani (cseresznye, meggy, sárgabarack, őszibarack, szilva). Ha a cefrében nagy mennyiségben van jelen a mag, a pálinka keserű ízű lesz, a hidrogén-cianid mennyisége pedig nagyobb lesz a megengedett értéknél.
A csonthéjas gyümölcsök pálinkaaromájához szükséges mag íz is. A cefrébe a sértetlen, kimagozott mag 20-25%-át vissza kell tenni.

Aprítás, zúzás

Ezzel a művelettel a gyümölcsben lévő sejtfalakat szakítjuk fel azért, hogy a sejtnedvben lévő cukrot az élesztő alkohollá tudja erjeszteni. 

Az erjedés során bekövetkező változások

Az előerjedés folyamán megy végbe az élesztősejtek elszaporodása. Megkezdődik a cukorbontás és a szén-dioxid fejlődése. A cefre enyhén buborékos, a hőmérséklete emelkedik. A főerjedés alatt az előerjedéskor elszaporodott, nagy mennyiségű élesztősejt megkezdi a cukor lebomlását. Amint elfogy az oxigén, megindul az alkohol képződése. A cefre hőmérséklete és térfogata növekszik. Erős habzás tapasztalható, amit a cefrében megjelenő szén-dioxid okoz. Az utóerjedés alatt csökken a hőmérséklet és a szén-dioxid fejlődése, megszűnik a cefre élénk mozgása.

A cefre erjedési (forrási) ideje

Elő-, fő-, utóerjedéssel együtt kb. 10-14 nap. Az ilyen módon elkészített édes cefre érett cefrévé válik, amely kifőzetésre alkalmas. Az érett cefre, ismertetőjegye, hogy gyümölcsre jellemző- és alkohol illatú, valamint a cefre két részre válik az edényben:

  • felül egy gyümölcsös „bunda” réteg
  • alul egy folyékony réteg
  • sűrű lekvár, vagy ivó joghurt állagú!

Az erjedt cefrét lepárló üstökbe töltjük és elkezdődik a főzés, ahol a kierjedt cefrét felmelegítjük. Mivel az alkohol forrás pontja alacsonyabb a vízénél 78,3C° kinyerjük a benne lévő alkoholt. A lepárlás 2 lépcsőben történik (kisüsti) a cefréből kinyert szeszt gyűjtő edényekbe felfogjuk és újra felmelegítjük és lepároljuk, ez lesz a pálinka. A kész pálinkát kezelt vízzel a kívánt alkohol fokra beállítjuk pl 45% és palackba töltjük.

Elmúltál már 18?

Az OnlinePálinka elkötelezett híve a kultúrált és felelőségteljes alkoholfogyasztásnak, ezért szeszesital fogyasztását 18 éven aluliak számára nem ajánljuk és kiszolgálni nem áll módunkban.

Kérjük nyilatkozz életkorodról:

Elmúltam 18
Nem múltam el 18